Egzekucja dekretu trybunału radomskiego w sprawie odłączenia przez starszych kahałów ziemstwa chełmsko-bełskiego wsi od gminy w Narolu

Stefan Michał Kuszewski łowczy buski, podstarości i sędzia grodzki trembowelski w obecności świadków Wojciecha Serzbryskiego, Antoniego Mokrackiego i Ignacego Izdebskiego oraz Żydów Berka Rabinowicza, Szlomy Kuśnierza, Moszka Majorowicza, woźnego Jana Bernackiego przeprowadził 1 VII 1740 urzędową egzekucję w Chełmie przed domem Herszka Doktorowicza na żądanie Józefa Antoniego Łaszcza biskupa tytularnego Antipatris, biskupa sufragana chełmskiego, kanonika krakowskiego, prepozyta brodzkiego a równocześnie dziedzica Narola w związku z kondemnatą zasądzoną przez trybunał skarbowy radomski 30 V 1740 przeciwko Herszko Doktorowiczowi, Zelikowi Herszkowiczowi starszym chełmskim, Abrahamowi Pietruszce, Elo Haszkielowiczowi starszym bełskim, Marko Doktorowiczowi, Nochimowi Herszkowiczowi starszym hrubieszowskim [starszym ziemskim chełmsko-bełskim] z powodu odłączenia od gminy w Narolu Żydów z okolicznych wsi (arendarzy wiejskich) i przyłączenia ich do innych kahałów, uciskania ich zbyt wysokim pogłównym nieadekwatnym do pomniejszonej liczby Żydów, wpisywaniem ich do dyspartymentu dla skarbu koronnego przekazywanego chorągwiom, stosowaniem przeciwko nim środków prawnego przymusu tj. infamia, sekwestrowanie towarów czy aresztowania. Herszko udaremnił egzekucję utrzymują, że: "Kondemnata jest na nas w trybunale skarbowym koronnym radomskim otrzymana, ale my w przyszłym czasie ten interes uspokojemy i pomiarkujemy, które wsi do którego kahału należyć mają." Sprawa została odesłana do trybunału skarbowego w Radomiu. Relację z przeprowadzonej egzekucji podpisał Kazimierz Starczewski subdelegat grodzki trembowelski.

Archiwum: Archiwum Państwowe w Lublinie (APL)
Zespół: Księgi grodzkie chełmskie (KGCH)
Sygnatura: APL, KGCH 138, s. 297v-298v
Data wytworzenia: 01.07.1740
Miejsce powstania: Chełm
Nazwy geograficzne: Bełz, Busk, Chełm, Hrubieszów, Kraków, Narol, Radom
W księgach grodzkich chełmskich oblatował 4 VII 1740 Kazimierz Starczewski subdelegat grodzki trembowelski.